Spánek u batolat do 1,5 roku (13-18 měsíců)

Už doma nemáte miminko, ale pěkně divoké batole, které potřebuje hodně pohybu a každý den se učí nové dovednosti. Své emoce vyjadřuje nejen roztomilým žvatláním, ale objevují se první slova a dítě se učí vyjadřovat svůj názor. Pomalu se také mění jeho potřeba spánku přes den.

Klidně spící batole
Režim spánku se s věkem mění

Jak poznat, kdy stačí už jen jedno spaní přes den?

V jednom roce většina dětí ještě vyžaduje dvě spaní přes den. Kolem 18 měsíců sami poznáte, kdy je nejvhodnější doba přejít jen na jedno spaní po obědě, které se ale může protáhnout na 2 – 3 hodiny. Vystihnout tu správnou chvíli na změnu můžete podle různých signálů od dítěte. Pokud dosud usínalo batole například při procházce v kočárku a najednou je stále bdělé, dává vám signál, že dopolední spánek už není nutný. Také, pokud vám dopolední uspávání trvá čím dál déle a dítě stejně spí jen chviličku, můžete s klidem dávat mrně spát jen jednou denně.

Příliš unavené dítě usíná hůř

Ve chvíli, kdy sami zkoušíte, zda by dítě vydrželo celé dopoledne vzhůru, dávejte pozor na to, zda dítě není přes den rozmrzelé nebo natolik unavené, že usnout jednoduše nedokáže. Přes noc potom děti spí okolo 11 hodin. Samozřejmě je každé dítě jiné, a proto jsou délky spánku čistě orientační.

Víte,že:

V roce a půl se jednou za noc vzbudí přibližně každé třetí dítě. Pokud se ale vaše děťátko budí často, je třeba hledat příčinu. Nemá například nepohodlné nebo dráždivé oblečení? Není mu moc teplo nebo naopak zima? Není počurané? Netrápí ho zlé sny? Vždy je potřeba najít příčinu neklidného spaní a vypořádat se s ní.

Jak na klidný spánek miminka