Spánek dětí do 2 let (19-24 měsíců)

Maminko, tatínku, podívejte se, jak vaše miminko vyrostlo. Běhá, skáče, směje se a je plné energie. Občas to vypadá, že se změnilo v pytel plný blech, který nelze udržet na jednom místě a je nekonečně zvídavé. Velký výdej energie si vyžaduje i potřebnou dávku odpočinku. Po roce a půl potřebuje většina dětí jen jedno spaní přes den v délce asi 2 hodin a je vhodné dodržovat odpočinek po obědě i ve dvou letech.

Plyšový medvídek na spaní je do postýlky ideální
Plyšový kamarád dodá dítěti pocit bezpečí

Tělo i mozek musí dostatečně regenerovat

Dítě má hodně pohybu a každý den objevuje nové věci. Jeho tělo i mozek proto musí dostatečně regenerovat. V noci potřebují děti v tomto věku stále ještě dlouhý odpočinek, a to až 11 hodin.

Děťátko zkouší různé způsoby, aby nemuselo do postýlky

Ukládání do postýlky se kolem dvou let může stát malým soubojem. Děťátko zkouší různé způsoby, jak s vámi manipulovat. Nemůže jít spinkat, protože si nutně musí pohrát s oblíbenou hračkou, má hlad, chce se napít, natahuje moldánky a vymyslí tisíc dalších způsobů, jak odložit spánek na neurčito. Připravte si pevné nervy a vytrvejte s obvyklými rituály. Dejte děťátku jasně najevo, že ho milujete, ale na výmysly nereagujete.

Víte, že:

Plyšový kamarád do postýlky pomůže dětem s usínáním. Můžete ho také využít při lákání do postýlky. Ukažte dítěti, že jeho oblíbený plyšák už spokojeně leží v pelíšku a je načase se k němu přidat. Měkká hračka dodá dítěti pocit bezpečí a pokud spinká ve vlastním pokojíčku, může nahradit pocit blízkosti rodičů. Když se dítě v noci vzbudí a bude mít vedle sebe svou plyšovou hračku, bude se cítit klidněji.

Jak na klidný spánek miminka