Kojení miminek ve spánku

Jednou z nejčastějších příčin nočního buzení miminek bývá hlad. Děti se v noci kvůli hladu  mohou probouzet s pravidelným pláčem, což není příjemné pro rodiče ani další členy domácnosti. Skvělým způsobem, jak předejít zbytečně neklidné noci může být snové kojení.

schoulene-miminko

 

Co je to snové kojení?

Kojení miminka ve spánku, nebo také snové kojení, je vhodným způsobem, jak udržet miminko spokojeně nakrmené a ve spojení s maminkou, a to bez vlivu na noční spánek. Kojení ve spánku je jednoduché. Dítě v noci opatrně vzbudíme tak, aby se neprobudilo úplně a nakrmíme ho kojením nebo pomocí umělého mléka

 

Jak na kojení ve spánku?

Časově se kojení ve spánku nejvíce hodí dvě až tři hodiny po usnutí miminka, tedy pokud chodí spát v 19:00 h, ideální čas pro snové kojení je okolo 22:00 h. Pro děti, které se budí k ránu kolem 04:00 h, je ideální krmení směrovat na 03:00 h.

Je důležité počítat s tím, že napůl spící dítě při nočním kojení nevypije tolik mléka, jako normálně. Často se kojí o polovinu kratší dobu, nebo vypije polovinu připravené dávky umělého mléka, což je naprosto v pořádku. 

S kojením ve spánku je vhodné začínat okolo 3-3,5 měsíce věku dítěte. V tomto období se často setkáváme s výraznou regresí spánku, při které může mít dítě problémy s usínáním, pravidelným spánkem či ponocováním, což je pro rodiče velká výzva. 

 

Odříhnutí po snovém kojení? 

Pokud je miminko po krmení zvyklé odříhávat, tuto možnost bychom mu měli poskytnout i po krmení v noci. I v případě, že miminko usne bychom ho měli chovat na rameni dokud si samo neodříhne. Poté ho klidně můžeme uložit ke spánku. Je důležité mít na paměti, že ne všechna děťátka potřebují odříhnutí po každém krmení. 

Výhody nočního kojení ve spánku

  • Utišení hladu, který by dítě mohl probudit a způsobit problémy s následným usínáním.
  • Doplnění potřebných kalorií, které mohou být pro miminko životně důležité a mohou mu během dne chybět. 
  • Upevňování pouta mezi matkou a dítětem. Je doporučeno miminko z postýlky vytáhnout a kojit na rukou, díky čemuž je zaručen žádoucí fyzický kontakt. 
  • Vytvoření přirozeného spánkového cyklu u novorozence. 
  • Poskytnutí dítěti pocitu pohodlí a bezpečí, což do budoucna napomáhá s klidným usínáním.