10 zásad pro zdravý spánek miminka

Jednou z nejdůležitějších potřeb miminka je spánek, neboť zajišťuje správný růst a vývoj. Než se dítěti spánkový cyklus ustálí, trvá to až deset měsíců a poté další dva nebo tři roky, než je dítě schopno samo usnout a prospat v klidu celou noc.

Děti se velice často v noci budí. Příčinou jsou krátké a lehké spánkové cykly, které se s postupem času prodlužují a prohlubují. Tento jev souvisí s rychlým vývojem dětského mozku během prvních dvou let života dítěte. V tomto článku prozradíme, jaké jsou zásady zdravého spánku miminka.

 

Jaké jsou zásady pro zdravý spánek miminka?

1. Pocit bezpečí

Pro klidný a zdravý spánek miminka je důležitý pocit bezpečí, který získává především z fyzického kontaktu s rodiči. Neustálý kontakt rodiče s miminkem není klíčový pouze z hlediska bezpečí, ale také hraje velkou roli při budování vzájemného pouta mezi novorozencem a rodinou.

Během prvních dvou let po narození je spánek miminka propojen a synchronizován se spánkem maminky, a proto v případě, že nastanou jakékoliv problémy se spánkem, je důležité hledat příčinu u obou.

Když se dítě cítí nejistě, vyžaduje přímý kontakt s maminkou. Pokud je však maminka sama neklidná a nervózní, dítě to pozná a bude neklidné do té chvíle, než se uklidní maminka.

2.Časté procházky a správně nastavený spánkový režim

Každé miminko potřebuje mít nastavený pravidelný spánkový režim. Pro nastavení správného režimu je důležité, abychom s miminkem chodili na časté a dlouhé procházky, během kterých miminko spí a nabere dostatek sil na zvládnutí zbytku dne bez potřeby podvečerního šlofíka.

3.Večerní režim

Večer je velice důležité, abychom naší ratolest koupali a ukládali ke spánku stále ve stejný čas. Asi hodinu před spaním je vhodné dítěti ztlumit světlo, dopřát ticho a navodit správnou pohodu k uklidnění. K večeru se v těle tvoří melatonin, který navozuje pocit únavy a podporuje spánek.

4.Aktivní přístup během celého dne

S postupujícím věkem dítě projevuje stále větší zájem o okolní svět. Pokud mu během dne poskytneme dostatek podnětů, dokáže tyto dojmy efektivně vstřebat, což minimalizuje možné rozptýlení během noci.

Snaha o upoutání pozornosti miminka by neměla být přehnaná, neboť se může stát, že následně bude dítě roztržité. Proto bychom měli sledovat potřeby svých děťátek, a pokud vidíme, že je dítě unavené, včas zasáhnout.

5.Zkrácení denních šlofíků

Doba spánku novorozenců se neustále zkracuje. V prvním měsíci miminko prospí přibližně 16-20 hodin denně, od druhého měsíce je to až o 2 hodiny denně méně. Od pátého až šestého měsíce do prvního roku věku života spinká miminko 12-14 hodin. V noci většinou dokáže spát až 10 hodin, což znamená, že zbylé hodiny rozdělíme mezi denní šlofíky.

Postupné zkracování doby denních spánků pomůže s večerním usínáním. Někdy se však stane, že děťátko je více unavené i přes odpolední spánek. V tomto případě bychom ho neměli držet vzhůru, a to z důvodu večerního usínání, které se vlivem únavy hodně protáhne.

6.Jídelníček maminky

Problémy se spánkem často způsobují novorozenecké koliky, které mohou nastat vlivem velké únavy a rozrušení nebo vlivem špatného jídelníčku. Pokud dítě kojíme, měly bychom se vyvarovat dráždivých potravin, jako jsou potraviny z droždí a prášku do pečiva, nejrůznější zelenina, některé ovoce, ostré koření, kofein, čokoláda, vejce či ořechy.

Potraviny, které miminku mohou vadit je vhodné nejprve vynechat a poté je postupně v menším množství zařazovat do jídelníčku, abychom miminku nevytvořily alergie. Naopak doporučená strava zahrnuje kmín, fenykl, anýz, kurkumu a pískavici.

7.Udržení v suchu

Během večera a noci se mohou stát nehody, jako jsou protečení plen či poblinkání. Nikdy bychom miminko neměli nechat spinkat v těchto podmínkách jen z důvodu, abychom ho nevzbudili. Je důležité zůstat v klidu, mít po ruce potřebné pomůcky a co nejrychleji miminko přebalit a převléknou do čistého. 

Vždy musíme vybírat kvalitní pleny, které mají výbornou savost a dokonale přiléhají. Miminko by se mělo cítit v pohodlí a plena by mu neměla překážet a vadit. Plenky se vyrábí ve třech velikostech – pro děti menší než 800 g, střední velikosti pro děti do 1 800 g a pro děti s hmotností do 2 300 g. 

8.Bezpečný spánek 

Dítě by mělo spát na jednoduché, pevné matraci, bez měkkých polštářů či přikrývek, které by mohly způsobit udušení nebo přehřátí. V rámu postele by neměly být mezery, do kterých by dítě mohlo spadnout. Dále by mělo v postýlce spinkat samo, bez dalších dětí či zvířat. 

Nejbezpečnější polohou pro spánek je poloha na zádech. Dítě, které kojíme, by mělo spát s námi nebo alespoň v našem dosahu. Neměli bychom dítě ukládat ke spánku na pohovku či křeslo, neboť hrozí, že spadne.

9.Spánek ve vhodném prostředí

Důležitá je kvalita vzduchu, která se projevuje na kvalitě spánku. Obecně není doporučeno spát v přetopené místnosti. Proto i miminku bychom měli dopřát vyvětranou místnost, ve které je okolo 18-20 °C. Teplotu miminka následně regulujeme vhodnou přikrývkou či spacím pytlem.

Vlhkost vzduchu v místnosti v létě by měla být zhruba 40-60 % a v zimě okolo 45-65 %. V přílišném vlhku se tvoří plísně, které často vedou ke vzniku alergií. Přílišné sucho naopak dráždí dýchací cesty, sliznice a pokožku a nutí ke kašli.

10.Žádné rušivé světlo 

Je obecně známo, že ve tmě se mozek dokáže rychle uklidnit, a proto bychom před uložením dítěte do postýlky měli ztlumit světla. V místnosti, kde dítě spí, bychom neměli nechávat rušivé elementy v podobě světla z elektroniky či venkovní lampy. Pokud do pokoje proniká světlo, naruší se tvorba melatoninu a dítě se začne probírat. V případě nutnosti použití světla je nejlepší variantou červené světlo.