Co dělat, pokud se miminko v noci vzbudí a vydrží 2 hodiny bdít?

Noční buzení miminek je častou rodičovskou výzvou. Co dělat, když se miminko v noci vzbudí a odmítá znovu usnout? Přinášíme tipy a rady, které mohou pomoci zvládnout tuto situaci a obnovit klidný dětský spánek.

Pro dítě je postýlka místem klidu a bezpečí
Pro dítě je postýlka místem klidu a bezpečí

Jaký je hlavní důvod nočního buzení a bdění miminek a co pomáhá?

Nejčastěji nastává noční buzení z důvodu hladu a potřeby kontaktu. Miminka se rodí s žaludkem o velikosti lískového oříšku, který se díky své velikosti rychle plní i vyprazdňuje, díky čemuž dítě vyžaduje častější krmení, běžně s rozestupy 2-3 hodin. Pokud je miminko hladové, dokáže vydržet plakat i delší dobu, než se mu dostane té správné pozornosti.

Po dobu devíti měsíců se novorozenec spokojeně vyvíjí v matčině bříšku a vytváří si s ní přirozený a těsný vztah. Je běžné, že po narození má dítě potřebu tento těsný kontakt s matkou i otcem vyhledávat, a to i uprostřed noci. Proto se může vzbudit s pláčem, který utěší jen fyzický kontakt s rodiči.

Důvody nočního buzení a bdění mohou být také zdravotní. Miminko může trápit bříško, prořezávání zoubků, ucpaný nos, nebo jiné neduhy, které musíme jako rodiče identifikovat a pokusit se pomoci.

Tipy pro lepší spánek

Pokud má miminko problémy se spaním, je na nás rodičích, abychom mu pomohli. Důležité je vytvořit pravidelnou spánkovou rutinu, na kterou si dítě zvykne, a kterou bychom neměli porušovat. V místnosti, kde miminko usíná je vhodné zatáhnout závěsy a vyvětrat. Pro uklidnění miminka mu můžeme přečíst pohádku nebo zazpívat ukolébavku.

Dítě by mělo být na noc správně oblečeno, protože i to má velký vliv na spánek. Pyžamo by mělo být volné a z kvalitního materiálu. Pro novorozence je ideální zavinovačka nebo spací pytel.

Láska a trpělivost jsou základem rodičovství 

Nesmíme zapomenout, že miminka rychle rostou, a proto je potřeba s nimi užívat každou chvilku. Pokud miminko pláče steskem po rodičích, je ideální ho pohupovat v náručí či využít nosítko nebo šátek, který zajistí bezprostřední kontakt dítěte s rodičem.

Někdy se důvod nespavosti miminek nedá najít a nic nepomáhá. Potom nám zbývá mít s dítětem trpělivost, poskytnout mu potřebnou lásku a nehroutit se. Stejně jako vše, i tohle může být pouze špatné období, které se přežene, a poté budou noci zase plné klidného spánku.