Jak miminku posunout spánek

Přechody mezi ročními obdobími často přináší většině maminkám smíšené pocity a obavy z rozhození dosud nastaveného spánkového režimu. S blížícím se jarem nastává všem maminkám nelehký úkol – udržet rutinu a harmonii v péči o novorozence. Přinášíme několik tipů, jak se postavit k obávané změně času.

Pokračování v klasické rutině

Dejme svému miminku možnost probudit se stejně jako každé ráno, nyní však o hodinu později. Nesmíme zapomenout, že je důležité tento postup aplikovat i při večerce. Pokud miminko běžně vstává kolem 7:00 hodiny a klasicky usíná kolem 18:00 hodiny, nyní se oba časy o hodinu posunou, čeká nás tedy vstávání v 8:00 hodin a usínání kolem 19:00 hodiny.

Je potřeba si dát pozor, abychom miminko neuložili po 21:00 hodině změněného času, neboť děti chytají druhý dech a měli by problém s usínáním a buzením se v noci.

Posunutí večerky

Pokud nechceme miminku spánek nenávratně narušit, můžeme začít s posouváním rutiny týden před očekávanou změnou času. Lze posunout budíček, večerku i denní spánky o 10 minut dříve každý den. Začneme-li s posunem v pondělí, v neděli bychom se měli vrátit na stejný čas.

Zkrácení denního spánku

Každý večer je vhodné uspávat miminko ve stejnou dobu. Budíček bychom měli nechat čistě na něm a podle něj řídit denní spánky. Můžeme je zkrátit o 20 minut či hodinu tak, abychom zachovali večerku v obvyklou dobu.

Změna spánku během 2 dnů

Ke změně času dochází vždy poslední březnovou neděli, přesněji v noci ze soboty na neděli, kdy se přehodí hodinová ručička ze 2:00 hodin na 3:00.

Pokud miminko běžně vstává v 7:00 hodin zimního času, můžeme ho vzbudit v neděli po změně času v 7:30. Večerka v 19:00 hodin zimního času znamená, že je nejvyšší čas novorozence uložit v 19:30 letního, změněného času.

Další den, tedy v pondělí se dostaneme na čas ranního vstávání v 7:00 hodin změněného času a čas ukládání dítěte ke spánku v 19:00 změněného času.

Pár tipů a rad závěrem

  • Pokud se snažíme posunout miminku spánek pomocí posunutí večerky či změnou během dvou dnů, je potřeba si pohlídat tzv. bdělá okna, která nastávají, pokud si tělo myslí, že denní spánek je pokračování nočního spánku, kvůli čemuž se spánkový cyklus narušuje a otáčí.
  • Není-li to nutné, nemusíme miminko přebalovat. Dětský spánek je křehký, a proto se doporučuje raději používat větší vrstvu ochranného krému a dávat novorozenci absorpční plenu. Pokud se však v noci stane větší nehoda, určitě bychom ji neměli ignorovat. 
  • V případě, že miminko vypadne ze svých pravidelných zvyků a rutin, není potřeba se hroutit. Je vhodné se snažit dodržovat nastavenou rutinu a být trpěliví. Pár dnů může být pro nás i miminko náročnější, ale vždy je to jen období, které přejde.