Jak prodloužit denní spánek miminka

Pro zdravý vývoj miminka je velice důležitý kvalitní spánek, a to nejen v noci. Každý rodič však jistě ví, že denní spánek může být velmi nevyzpytatelný. Miminko uložíme k odpolednímu spánku a doufáme, že bude alespoň hodinu až dvě spát. Ne vždy se ale naše přání vyplní a dítko je za 30 minut vzhůru.

Plyšový medvídek na spaní je do postýlky ideální
Plyšový kamarád dodá dítěti pocit bezpečí

Proč dítě nevydrží spát déle?

  • Místnost, ve které spí, není dostatečně zatemněná. Ve starším věku dokáže dítě rozlišit, zda je den či noc. Světlo v místnosti může způsobit, že se dítě probudí a bude pro něj těžké znovu usnout.
  • Na spánek je příliš pozdě nebo naopak brzy. Pokud je dítě málo unavené nebo naopak moc unavené, pravděpodobně bude mít velké problémy s usínáním a následným spaním.
  • Dítě je zvyklé na určitou rutinu před spaním a té se mu nedostane. Může to být krmení, houpání, cucání dudlíku či chování.
  • Hlad. Pokud dítě nedostane před spaním dostatek jídla, můžeme počítat s dřívějším probuzením či dokonce nespaním.

4 způsoby, jak prodloužit denní spánek miminka

Zaměření na pravidelnou rutinu a zvyky

Vytváření pravidelné rutiny a návyků je důležitou součástí péče o miminko. Houpání, krmení i cucání dudlíku jsou naprosto přijatelné zvyky, které miminku pomáhají s usínáním a následným spánkem. 

Každý novorozenec potřebuje s usínáním pomoci, ale s postupem času je vhodné postupně od určitých návyků ustupovat. Pokud bychom starší dítě nechali spát s těmito zvyky, může se stát, že se pro něj stanou nezbytnými a v budoucnu bude mít se spánkem problémy. Proto je důležité přizpůsobovat rutinu tak, aby byla vhodná pro určitý věk dítěte.

Ideální prostředí pro dětský spánek

Pokud chceme prodloužit dětský spánek, měli bychom miminko ukládat do místnosti, která je pro spánek ideální. Místnost bychom měli co nejvíce zatemnit a udržovat v ní kolem 20-22 °C. Pro klidný spánek miminka je velice důležité ticho – měli bychom se vyvarovat všech hlasitých zvuků, které mohou dítě probudit.

Pro rychlejší usínání můžeme využít zařízení s bílým šumem. Abychom miminko mohli nechat v klidu spinkat, je vhodné používat monitor dechu a chůvičku. Pokud nebudeme muset miminko fyzicky kontrolovat, je pravděpodobné, že bude spinkat déle.

Nechat miminko hajat po dobu klasického spánku

Pokud se miminko, které je staré alespoň 4 měsíce, probudí dříve než obvykle, je možné ho nechat ležet v postýlce, dokud nezačne plakat. To může být oboustranně výhodným řešením, protože děti často usnou jen díky tomu, že v klidu leží a odpočívají.

V případě, že už jsme vyzkoušeli vše a miminko stále nespí déle než půl hodiny, nesmíme ztrácet hlavu. Je normální, že v určitém věku mají děti se spánkem potíže. Neměli bychom proto zapomínat, že je to vždy jen období, které se brzy zase obrátí k lepšímu.