Spánek u ročního dítěte (10-12 měsíců)

Vaše miminko už není jen ležící uzlíček. Naučilo se samostatnému pohybu, dokáže po místnosti lézt po kolenou a některé děti si dokonce začínají stoupat u nábytku, či dokonce zkoušejí první samostatné krůčky. Dokáží se jednoduše vyjadřovat a ukázat svoji náladu. Je to doba velkých změn.

Nové vjemy musí dítě přijmout a zpracovat, což ovlivňuje jeho spánek

Dítě všechny tyto nové vjemy musí přijmout a zpracovat. To se může promítnout do jeho spánku. Mohou nastat potíže s usínáním. V těchto měsících prospí děti přibližně 14 hodin denně. V noci se už nebudí na krmení a měli by spát asi 11 hodin v kuse. Přes den stále ještě potřebují jeden kratší spánek dopoledne a jeden odpoledne. Výjimečně přecházejí na jeden spánek po obědě.

Roční dítě sedí na posteli
Roční dítě získává každý den mnoho nových podnětů

Víte, že:

Nedostatek spánku se může negativně promítnout do vývoje dítěte i do chodu celé rodiny. U dětí, které spí málo nebo je jejich spánek nekvalitní se mohou projevovat změny nálad, projevy agrese, podrážděnosti nebo hyperaktivity. Unavené dítě reaguje zpomaleně nebo naopak přehnaně, je jakoby bez zájmu, je podrážděné, nejeví zájem o hru a mne si oči. Kolikrát si říkáme, proč je dítě vzteklé a pláče. Velmi častou příčinou bývá právě únava a přetažení.

Děťátku je potřeba zajistit vhodné podmínky pro spánek

Aby mohlo dítě v klidu spát, je třeba mu zajistit také vhodné podmínky pro spánek. Lépe se mu bude usínat ve vyvětrané místnosti s teplotou okolo 19°C. Podle ročního období zvolte vhodnou přikrývku. Neměla by být příliš tlustá, aby se pod ní dítě nepotilo. Také s oblečením to moc nepřehánějte.

Jak na klidný spánek miminka