Spánek kojenců do 9 měsíců (7-9 měsíců)

Po půl roce by většina dětí měla být schopna prospat 10 hodin po celou noc. Samozřejmě budit se mohou stále, ale noční krmení už by pro ně nemělo být důležité a můžete s ním tedy postupně přestat. Děťátku se to samozřejmě nebude líbit, ale důsledným dodržením nového nočního pořádku zajistíte klidný spánek děťátku i sobě.

Půlroční miminko je akční
Noční krmení kojence můžete pomalu odbourávat

Začíná se objevovat separační úzkost

Noční neklid může znamenat separační úzkost, která se v tomto věku začíná objevovat. Miminko, které se v noci probudí samo v postýlce je zmatené a hledá své rodiče, přivolává je pláčem a je nešťastné. Po ujištění, že maminka je nablízku by mělo znovu klidně usnout.

Miminka jsou akční, ale rychle se unaví

Přes den se potřeba spánku ustaluje na dvou zdřímnutích. Jedno v dopoledních a jedno v odpoledních hodinách. Děťátko se pomalu začíná zapojovat do života rodiny, rozdává plno radosti a hry s ním začínají být zábavnější. Přesto se rychle unaví a po 2,5 hodinách aktivity bychom měli dávat pozor na známky ospalosti a ve vhodnou chvíli ho uložit.

Víte, že:

Dáte miminko spát a ono ještě půl hodiny poté hopsá v postýlce, leze sem a tam, válí sudy nebo mává ručičkama a nožičkama. V tu chvíli si říkáte, že uspat takového draka je nemožné. Ale nebojte se a vytrvejte. Dítě prochází rychlým vývojem motorických schopností a zkoumá, jaké nové věci se svými končetinami může provádět. V postýlce se kolikrát zamotá tak, že potřebuje vaši pomoc, abyste ho vysvobodili. Uklidnit ho můžete například čtením pohádky nebo zpíváním oblíbené písničky.

Jak na klidný spánek miminka