Spánek dětí do 3 let (25-36 měsíců)

Mezi druhým a třetím rokem se vaše batolátko zdokonaluje v řeči a vaše debaty o zvířátkách, autíčkách a o všem, co vidí v okolním světě nabírají na obrátkách. Dětská fantazie je obrovská a otázky padají na vaši hlavu jedna za druhou. Potřeba spánku se v tomto období začíná snižovat a vy brzy zjistíte, že pokud doma nemáte velkého spáče, bude se spánkem po obědě konec. Chtít násilím, aby dítě v poledne zalehlo a spalo může být unavující pro vás i pro něj. Místo toho zkuste zavést polední klid, kdy si třeba na hodinu zalezete spolu do postele a čtete si pohádku, vyprávíte si, prohlížíte obrázky nebo jen tak lenošíte.

Tříleté dítě je veselé a aktivní
Mezi druhým a třetím rokem se potřeba spánku snižuje

S vynecháním poledního spaní se lehce prodlouží noční spánek

Najdou se děti, které po obědě nespí už od roku a půl a naopak jiné, které svůj odpočinek vyžadují až do pěti let. S vynecháním poledního spaní se lehce prodlouží noční spánek. V tomto věku děti potřebují celkem 12 – 13 hodin spánku obsaženém buď v nočním spaní, nebo rozděleném na 10 – 11 hodin spaní přes noc a 1 – 2 hodiny v poledne.

Víte, že:

Po druhém roce se u dětí mohou začít objevovat noční můry. Sny se jim zdají už dříve, nedokáží je ale pojmenovat. Jak se postupně vyvíjí řeč a celkově vyjadřovací schopnosti, mohou vám děti sdělit, že se jim zdál ošklivý sen. Dětská představivost jede na plné obrátky a stačí, že přes den ztratí hračku, mají spor na hřišti, nejsou si jisté nástupem do školky nebo se jen bojí tmy a tyto negativní zážitky a emoce se jim promítnou do snů. Určitě je dobré v takové chvíli děťátko ujistit, že jste tu pro něj, utěšit ho a případné příšery zahnat. Máma a táta jsou pro tříleté děti stále ještě velikou autoritou a pokud bubáka zaženete a ukážete, že se nemá čeho bát, bude vám věřit.

Jak na klidný spánek miminka