Spánek miminek do 6 měsíců (4-6 měsíců)

Miminka pěkně rostou a jejich potřeba spánku se postupně snižuje. Kolem čtvrtého měsíce věku se můžete pomalu těšit na to, že v noci budete na krmení vstávat už jen jednou nebo dvakrát. Miminko během noci prospí okolo 10 hodin a během dne dalších 5 hodin rozdělených do čtyř intervalů. Ty se postupně také odbourávají. V 6 měsících jsou některé děti schopné prospat už celou noc a přes den jim stačí dvě pauzy na spánek.

Maminka a tatínek s miminkem v posteli
Kolem čtvrtého měsíce věku prospí miminko přibližně patnáct hodin denně

Berte ohledy na to, jak rychle se miminko unaví

Konečně se také můžete těšit, že si užijete více srandy, protože přes den jsou v tomto věku děti už více aktivní a vydrží déle vzhůru. Stále je ale třeba brát ohledy na to, jak rychle se unaví a pokud je na děťátku poznat, že by si nejraději zdřímlo, dejte ho spinkat. Přetažené miminko začne kupodivu zvyšovat svou aktivitu a uspat ho pak bývá problém. Je vhodné zavést uspávací rituály a dodržovat přibližně stejnou dobu, kdy děťátko ukládáte ke spánku.

I když se to nezdá, už kolem 4. měsíce se mohou objevit u miminek první mléčné zoubky a s jejich prořezáváním bývá spojeno i neklidné spaní. Pomoci mohou chladící gelové polštářky a kousátka.

Víte, že:

Okolo čtvrtého měsíce je nejlepší doba na to, začít miminko učit usínat samostatně. Pokud bylo dosud zvyklé usínat při krmení nebo při houpání na ruce, začněte ho připravovat na to, že postýlka je také bezpečným místem pro spánek. Pomoci vám opět mohou drobné rituály, které miminko uklidní. Koupání, pohlazení, broukání písničky, oblíbená hračka v blízkosti a mnoho dalších věcí, které budete pravidelně opakovat, budou miminku dávat signál, že je čas ke spánku. Váš malý poklad se tak naučí, že usnout může i sám a vy si budete místo dlouhých hodin u postýlky moci přes den například uklidit a po nočním krmení jít také v klidu spát.

Jak na klidný spánek miminka