Spánek miminek do 3 měsíců (0-3 měsíce)

Po narození prospí miminka většinu dne. V prvních týdnech života je pro ně důležité spát 17 – 20 hodin denně. Jak rostou, jejich potřeba spánku mírně klesá a přibližně ve třech měsících věku prospí okolo 15 hodin denně. Rozdíl mezi dnem a nocí pro novorozence zatím není důležitý. Proto se v prvních měsících života dítěte rodiče moc nevyspí. Miminka se budí přibližně každé 2 – 4 hodiny a po nakojení opět usínají. Maximální doba, kterou vydrží vzhůru jsou 2 hodiny. Jistou pravidelnost v režimu spánku si děti vytvářejí ke konci šestinedělí a pomalu si začínají zvykat na rytmus denního a nočního spánku. Ten se postupně prodlužuje na dobu 4 – 6 hodin v jednotlivých intervalech. V prvních měsících může především v podvečerních a večerních hodinách znepříjemňovat uspávání kolika, kdy děťátko trápí bolavé bříško. Masáž bříška, cviky nebo nahřívací polštářky mohou při obtížích výrazně pomoci.

 

Miminko po narození prospí až 20 hodin denně
Miminko po narození prospí až 20 hodin denně

Při ukládání do postýlky pokládejte miminko vždy na záda

Při ukládání do postýlky pokládejte miminko vždy na záda – nikdy ne na bříško. Novorozenec ještě neumí sám zvednout a otočit hlavičku. Navíc, pokud by si ublinklo, hrozí vdechnutí zvratků a následné udušení. Rovněž na polštář v prvním roce můžete zapomenout.

Víte, že:

Mezi dětmi existují veliké rozdíly a to, jestli máte doma spáče nebo naopak sovu, která ani v noci nezamhouří oči, nijak neovlivníte. Můžete ale díky pár tipům pomoci miminkům s usínáním. Pokud si děťátko mne oči, je neklidné nebo se mu dělají kruhy pod očima, je to jasný signál, že je unavené a měli byste ho uložit.

Dodržujte pravidelné rituály

Dodržujte pravidelné rituály, například krmení, přebalení, houpání nebo zpěv ukolébavky. Dítě si pomalu spojí tuto činnost se spánkem. Během dne nechoďte kolem děťátka po špičkách, nechte zapnuté spotřebiče a udržujte „provozní“ hluk domácnosti. V noci naopak mluvte tiše a používejte na noční krmení tlumené světlo. Pomůžete tak miminku poznat rozdíl mezi dnem a nocí. Pokud Vaše robátko spí více přes den a v noci je bdělé, zkuste ho během dne budit, aby si zvyklo, že den je dobou pro aktivity a noc pro spánek. V děloze bylo také zvyklé na hluk z okolí maminky, který mohl dosáhnout až 80 decibelů. S uspáním vám mohou pomoci přístroje vydávající tzv. „bílý šum“, který miminku připomíná pobyt v bříšku.

Jak na klidný spánek miminka