Co potřebuje miminko do postýlky a co ne

Postýlka by měla být pro dítě místem, kde se cítí bezpečně a může v klidu usnout. Jsou ale jistá pravidla, co do postýlky patří a co je naopak nevhodné a mohlo by miminku ublížit.

Polštář

U novorozenců a miminek minimálně do jednoho roku polštář rozhodně nepoužívejte. U takto malých dětí je riziko, že se do polštáře zamotají nebo si ho přetáhnou přes hlavu a hrozí riziko udušení. Jako náhrada úplně postačí čistá bavlněná plenka. Spaní bez polštáře je do dvou let navíc dobré pro správný vývoj dětské páteře, která zatím nepotřebuje oporu v podobě polštáře. Teprve když si dítě samo začne muchlat peřinku pod hlavu, je čas na to, pořídit mu i polštář. Jako první sáhněte po placatém polštáři a ten časem můžete vyměnit za vyšší. S dospěláckým polštářem spěchat nemusíte.

Miminko od peřinkou
Polštář ani peřinka se pro novorozence nehodí

Peřinka

Stejně jako polštář, ani peřinka nepatří do postýlky novorozence. Děťátko by si mohlo při máchání ručičkama a nožičkama přetáhnout peřinku přes hlavu a udusit se. Pro začátek je vhodnější zavinovačka a později spací fusak. Při výběru peřinky volte, pokud možno, bavlněnou a prodyšnou. Vhodná je spíše tenká přikrývka, pod kterou se nebude děťátko potit.

Látkové mantinely

Pokud jste vybrali kvalitní postýlku a umístili ji na místo, kde není průvan, nejsou látkové mantinely potřeba. Mnoho rodičů si myslí, že strohé tyčky postýlky je potřeba zjemnit látkou a také zakrýt dětem výhled ven z postýlky. Pravdou je, že ve chvíli, kdy se dítě v postýlce při spaní posouvá, může se obličejem přitisknout k látkovému mantinelu a ztratí tak přístup vzduchu. Je tedy na zvážení, zda jsou látkové mantinely nejvhodnější ozdobou postýlky.

Postýlka v dětském pokojíčku
Do postýlky patří kvalitní matrace

Matrace

Kvalitní, prodyšná matrace by v postýlce miminka měla být samozřejmostí. Páteř malých dětí je stále ve vývinu a neměl by na ni být vyvíjen přílišný tlak. Proto se nehodí ani příliš tvrdá, ani moc měkká matrace. Měla by být vyrobena z prodyšného materiálu, který zajistí správné odvětrávání a miminko se nebude při spánku potit. Matrace, která nedýchá, může být také zdrojem roztočů a nejrůznějších mikroorganismů. Je vhodné, aby měla matrace bavlněný potah, který dobře odvádí vlhkost a který lze sejmout a vyprat v pračce.

Monitor dechu

V názoru na pořízení monitoru dechu existují dva tábory. Jedni tvrdí, že jde o zbytečnost, která jen straší rodiče, druzí zastávají názor, že jde o pomocníka, který může zachránit život miminka. Pravdu mají obě strany. Monitor dechu snímá dechovou frekvenci dítěte a pokud je mezi nádechy pauza delší než 20 vteřin, spustí se poplach.

 

Miminko s dudlíkem
Dudlík miminko uklidní

Dudlík

Miminko se rodí s potřebou sát a díky dudlíku můžete jeho potřebu uspokojit, případně ho s ním také uklidnit. Dudlík by nemělo dostat miminko v prvních šesti týdnech života, kdy se s maminkou teprve sehrávají při kojení. Jelikož je sání dudlíku (i toho na lahvičce) jiné než to z prsu, mohlo by miminko zmást a ztížit tak kojení. Teprve ve chvíli, kdy máte kojení plně zvládnuté, můžete dudlík použít jako uklidňující pomůcku. Je dobré mít u postýlky připraveno hned několik osvědčených dudlíků, abyste v noci nehledali ten jediný, který zrovna někam zapadl.

Plyšák

Vzhledem k tomu, že jde o látkovou hračku, nedávejte ho do postýlky v prvních měsících. Platí stejné riziko jako u polštářku, peřinky a látkových mantinelů. V pozdějším věku ale může být plyšový kamarád skvělou volbou, jak děťátku postýlku zútulnit a dopřát mu něco, k čemu se může během noci přitulit.