Jak vybrat dětskou postýlku

Těšíte se na příchod miminka a určitě přemýšlíte o tom, co vše mu pořídíte do pokojíčku. Jedna z prvních věcí, na kterou se rodiče zaměřují je postýlka. I když bude pravděpodobně v prvních měsících umístěna ve vaší ložnici, vybírejte pečlivě.

Kvalitní dětská postýlka
Dětská postýlka musí být především bezpečná

Důležité je, aby byla postýlka bezpečná

Načančaná postýlka s nebesy a hromadou zbytečností není pro začátek nejvhodnější volbou. Důležité je, aby byla postýlka bezpečná a miminko se v ní nezranilo. V obchodě se dívejte po tom, zda je postýlka označena evropskou normou EN 716-1. Uvedena by měla být také maximální výška matrace a jméno výrobce, distributora či prodejce. K postýlce musí být rovněž dodán návod v českém jazyce.

Neopomeňte zkontrolovat šířku rozestupů mezi jednotlivými tyčkami

Na trhu najdete postýlky v délce od 900 mm do 1400 mm. Zamyslete se nad tím, jak dlouho chcete, aby vám postýlka vydržela. Půlroční kojenec se do malinké postýlky už vejít nemusí. Při výběru neopomeňte zkontrolovat šířku rozestupů mezi jednotlivými tyčkami, který by měl být mezi 45 mm až 65 mm, aby mezi nimi děťátko nemohlo prostrčit hlavu. Tyčkové postýlky zajišťují nejen bezpečnost miminka, ale také dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Pro dítě je postýlka místem klidu a bezpečí
Pro dítě je postýlka místem klidu a bezpečí

Postýlka musí být pevná a stabilní

Je samozřejmostí, aby byla postýlka pevná a stabilní, neměla by mít otvory a výstupky, na které by mohlo děťátko v pozdějším věku vylézt. Všechny rohy by měly být zakulacené. Rovněž nesmí obsahovat části, které by mohlo dítě samo uvolnit a spolknout nebo vdechnout. Povrchové materiály a barvy nesmějí obsahovat škodlivé látky, protože miminko s přibývajícím věkem rádo vše ochutnává a olizuje. Skvělou volbou je dětská postýlka, která má na dvou nohách umístěná kolečka a vy si ji můžete podle potřeb posouvat po bytě.