Rituály jsou skvělým způsobem, jak uspat miminko

Neponechejte nic náhodě a už odmalička zvykejte svoje děťátko na to, že před spinkáním provádíte činnosti, které se pravidelně opakují. Podle nich miminko vždy vytuší, že se chystáte ho uložit do postýlky.

Koupání

Drtivá většina miminek už od narození miluje koupání. Spojují si ho s pobytem v bříšku a jemný zvuk šplouchání a teplá voda je to, co zažívaly devět měsíců. Navíc se příjemně uvolní a uklidní, což jim pomůže ke spánku. Ani masáž po koupeli není k zahození. Namažte miminko dětským olejem a jemnými doteky ho vmasírujte do dětské pokožky.

Postýlka je místem pro klidný spánek vašeho miminka
Vykoupat, přebalit, nakrmit a šup do postýlky

Krmení

S plným bříškem se vždy lépe usíná, to je jasné. Je jedno, jestli kojíte nebo krmíte z lahvičky. Vaše blízkost je pro miminko důležitá a společné chvilky při krmení vás sblíží.

Pohoupání a pusa na dobrou noc

Před uložením do postýlky klidně miminko pohoupejte. Není na tom nic špatného. Zbytečně ale dobu houpání neprodlužujte. Stačí chvilka, aby se miminko uklidnilo a pak už šup do postýlky. Pohlazení a pusa na dobrou noc dá děťátku signál, že ho milujete, ale že už je čas na to, zavřít oči a ponořit se do říše snů.

Plyšový medvídek je pro dítě skvělým kamarádem ke spaní
Plyšový kamarád na přitulení

Ukolébavka nebo pohádka

U starších dětí může, stejně jako houpání, zabrat vyprávění nebo čtení pohádky, případně zpěv ukolébavky. Váš hlas je uklidňující, ať už zpívat umíte nebo ne. Při jeho poslouchání v klidu postýlky se dítě zklidní a je pro něj pak snadnější usnout. Přitulit se může ke svému plyšákovi a společně jistě brzy usnou.

Rozdováděné dítě neusne

Před spaním určitě není vhodné děťátko lechtat, hopsat a vymýšlet s ním různé skopičiny. Místo aby se dítě zklidnilo, naopak se rozdivočí a vaše uspávání je u konce. Před dítětem se také nehádejte, mohlo by ho to rozrušit a spánek ne a ne přijít. Rovněž strašidelné historky si nechte na dobu, kdy povyrostou.